5 клас (Основи здоров'я)

У робочих зошитах записуємо дату, тему уроку.

Все, що виділено червоним кольором необхідно записати. Малюнки та таблиці за необхідності записати (це буде вказано).
З 24.05.20. результати проектів, практичних робіт, тестів НЕ ПРИЙМАЮТЬСЯ.

16.03.20

ТЕМА: Протидія виявам агресії і насилля в учнівському середовищі.

Параграф №22 читати.

Якщо не вдалося розв’язати проблему шляхом обговорення, відбувається ескалація конфлікту. Учасники конфліктної ситуації можуть виявляти агресію одне до одного, вдатися до насилля.
Записати схему:
Вияви агресивної поведінки й насильства однаково негативно впливають на поведінку жертви й агресора. Якщо не протистояти людям з агресивною поведінкою, вони можуть відчути безкарність, агресивна поведінка для них може стати звичною у спілкуванні. Нетерпимість і дратівливість, характерні для підліткового віку, можуть згодом стати рисами характеру. Такі люди можуть використовувати агресію і насильство як зручний для них спосіб розв’язування будь-яких непорозумінь. Під час спілкування часто сперечаються, звинувачують інших у власних помилках, навмисно дратують співрозмовників. Недоброзичлива поведінка може провокувати конфліктні ситуації.
У людей, яких постійно ображають, може поглиблюватися відчуття образи. Вони часто можуть перебувати в поганому настрої, у них може порушитися сон. Може зростати ще й невпевненість у собі, а відтак і складнощі у спілкуванні з оточуючими. Такі люди можуть згодом стати надто пасивними, мати низьку самооцінку, втратити здатність до самозахисту.
У життєвих ситуаціях важливо навчитися протидіяти агресії та насильству. 
Способи протидії агресії та насильству.
Записати по-кроково схему (1. ___.2.___.3.___ і т.д.):
Доброта, людяність, толерантність і терпимість допоможуть протистояти насильству й жорстокості.
Для самозахисту використовуй набуті навички прийняття зважених рішень, ефективного спілкування, конструктивного розв’язання конфліктів, упевненої поведінки.
Висновок:
Люди мають право жити в середовищі без агресії та насилля. Агресивна поведінка не сприяє доброзичливим стосункам серед однолітків. Вона шкодить здоров’ю всіх учасників суперечки. У підлітковому середовищі можуть трапитися вияви агресії та насилля. Задля безпеки і збереження здоров’я важливо навчитися протидіяти агресивній поведінці й припиняти насилля.
Завдання (письмово)
1. Назви види насилля.
2. Як впливає на здоров’я учасників протистояння агресивна поведінка?
30.03.20

ТЕМА: Соціальна небезпека інфекційних захворювань та запобігання дискримінації людей, за будь-якою ознакою в т. ч. за станом здоров’я та інвалідністю. 

Параграф №23 читати.


Люди, які живуть поруч, утворюють ваше соціальне середовище. Це ваші батьки, родичі, друзі, вчителі, сусіди, знайомі і незнайомі тобі люди, громада твого міста, населення країни. Переважна більшість із них - чесні, порядні люди. Та це не означає, що у соціальному середовищі не існує можливих небезпек  для твого життя і здоров'я. На жаль, в Україні триває епідемія туберкульозу і ВІЛ/СНІДу. Тому всім необхідно знати, у чому небезпека цих захворювань і як захистити себе від зараження.
За даними прес-служби Міністерства охорони здоров'я, Україна віднесена до групи країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз (81 випадок на 100 тисяч населення) та посідає за цим показником сьоме місце в Європейському регіоні. Аналіз показника смертності від туберкульозу за 15 останніх років збільшився у 2,9 рази. Годі говорити про ВІЛ-інфекцію…

До природно-соціальних небезпек належать: епідемії інфекційних захворювань, венеричні захворювання, СНІД, наркоманія тощо, тобто ті захворювання, що розповсюджуються у вигляді епідемій, а також захворювання, які проявляються внаслідок відповідних соціальних умов, так звані соціальні хвороби.



1. Ознайомлення з базовими поняттями 



Епідемія – масове розповсюдження інфекційного захворювання людини в будь-якій місцевості, країні, що суттєво перевищує загальний рівень захворюваності.

Соціальні хвороби – це захворювання людей, виникнення і розповсюдження яких пов'язане переважно з несприятливими соціально-економічними умовами (венеричні захворювання, туберкульоз тощо).

Туберкульо́з, також Сухоти — інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу і характеризується утворенням специфічних гранульом у різноманітних органах та тканинах (найчастіше у легенях).

        Основним досягненням у боротьбі з туберкульозом у 20 столітті стало відкриття французькими вченими Альбертом Кальметом і Камілем Гереном у 1919 році протитуберкульозної вакцини, названої на їх честь — БЦЖ (BCGBacilles Calmette, Geurin). Перше щеплення здійснили в 1921 році. Масове виявлення туберкульозу стало можливим після запровадження флюорографічного обстеження, яке вперше застосували в 1924 році в місті Арбе, Бразилія.

Як запобігти інфікуванню туберкульозом?

1.Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами, бездомними тваринами;
2. Не докурювати цигарки після  курців, а якщо вже є така необхідність, то слід докурювати через мундштук;
3. Користуватися особистими предметами гігієни;
4. Вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків;
5. Докласти зусиль, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини для підвищення імунітету;
6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу;
7. Регулярно провітрювати  житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні
Щоб виявити  туберкульоз дорослим роблять флюорографію -  знімок легень, а для дітей застосовують щеплення - реакцію Манту.
Пам’ятаєте, як вам робили подряпину на руці, а на третій день вимірювали діаметр пухирця, що утворився навколо неї. Коли дитина здорова, то пухирець невеликий. В іншому разі проводять додаткові обстеження. Якщо виявлять туберкульоз, хворого неодмінно лікують.
24 березня – всесвітній день боротьби з туберкульозом. Біла ромашка – символ боротьби з туберкульозом.
Нажаль, через поширеність цієї хвороби ніхто не застрахований від зараження нею. Однак, інфікується далеко не кожен. Все залежить від стану твоєї імунної системи. Адже імунітет – могутня зброя проти збудників туберкульозу.
Що ж таке імунітет?
Людський організм це ніби то фортеця, імунітет - могутнє військо, яке захищає його  від загарбників - вірусів.        Імунітет організму – система, що забезпечує  захист організму від впливів зовнішнього середовища та зберігає основні  функції життєдіяльності організму.  Наприклад, ми легенько пошкоди­ли палець. Ми, може, і не помітимо, а наші захисники клітини крові, що називаються лімфоцитами, вже всту­пили в бій. Наступного дня навко­ло ранки з'являється почервоніння, згодом - гній; гнійник прориваєть­ся, ранка загоюється. Так працюють лімфоцити: кров'яними руслами вони поспішають до місця «аварії». Тобто сама система організму спрямована на те, щоб знешкодити або прогна­ти «чужинця».         Існує безліч людей, які день у день руйнують ці захисні споруди свого організму. Руйнують алкого­лем, сигаретами, різними хімічни­ми речовинами.
Чинники, що ослаблюють імунітет:
-         Несприятливі умови життя, шкідливі звички
-         Пасивний відпочинок
-         Неправильне й незбалансоване  харчування
-         Несприятливі екологічні  умови
-         Недоступність лікарських  засобів
-         Перевтома

Чинники, що підвищують імунітет:
-        Здоровий  спосіб життя дотримання правил гігієни, відсутність шкідливих звичок
-         Активний руховий режим,загартовування
-         Здорове, раціональне харчування
-         Відпочинок на природі
-         Оздоровлення влітку
-         Лікування народними засобами, доступнее медичне забезпечення  та обслуговування
-         Дотримання розпорядку дня, чергування праці і відпочинку

Отже, імунітет – це твоя зброя проти мікробів і вірусів. Він не лише захищає організм від зараження, а й допомагає одужати, якщо ти захворів. Ви вже знаєте, що здоров’я людини має здатність відновлюватися. Захворівши, залишитесь дома, батьки викличуть лікаря, ви виконуватиме його поради і за кілька днів одужаєте. Це станеться завдяки тому, що у вас сильний імунітет. Але, ще в середині ХХ століття ніхто б і не подумав, що з’явиться колись хвороба, здатна  знищити природний захист людини.
       З’явився такий вірус, який знищує імунну систему  організму людини.
В вірус 
( дуже маленький мікроорганізм, що пошкоджує імунну систему людини. Він вражає клітини і може не проявляти себе багато років. Та навіть коли людина здорова, може передавати вірус іншим людям.)
І імунодефіциту
            (вражаючи імунну систему виникає дефіцит її, тобто нестача)
Ллюдини
            (цей вірус живе тільки в людському організму).
  
Робота з підручником, с.121, мал..71.
Уявіть собі укріплену фортецю, за мурами якої перебуває численне військо. Як ви думаєте, чи легко ворогам захопити її? Звісно, ні. Та що станеться, коли заразити воїнів небезпечною інфекцією? Один за одним вони слабшатимуть і вмиратимуть, інфікуючи при цьому інших. Через деякий час фортецю вже нікому буде захищати, її може захопити будь –хто.
            Так само відбувається і при зараженні ВІЛ. Людський організм – ніби фортеця, а імунітет могутнє військо. Якщо до організму потрапляє ВІЛ, він уражає імунітет і робить людину беззахисною перед мікробами і вірусами. Коли імунітет зруйновано, починається остання стадія хвороби – СНІД (синдром набутого імунодефіциту) , коли людина може померти від будь – якої інфекції, наприклад від запалення легень чи туберкульозу.
«Профілактика ВІЛ-інфікування»
          Профілактика ВІЛ-інфікування:

Оскільки ВІЛ-інфекція невиліковна, головним заходом у боротьбі з її поширенням є профілактика зараження.
Профілактика на особистому рівні:
•    інформованість про шляхи передачі вірусу;
•    відмова від вживання наркотиків;
•    застосування одноразових шприців і систем переливання крові;
•    використання індивідуальних або стерильних інструментів для манікюру.     
Висновок.
Запам’ятайте, ВІЛ  передається 3 шляхами:
·        Через кров
·        Від матері до дитини (під час пологів та грудне молоко)
·        Статевим  шляхом
ВІЛ не передається:
-  через обійми або поцілунок (ВІЛ може передатися, якщо у обох партнерів є відкрита рана в ротовій порожнині)
- через рукостискання
- черезкашель та чхання
- при проживанні в одній квартирі; використанні спільної ванни або туалету,  спільного посуду для їжі; користуванні спільним басейном
- через укуси комах
- при використанні спільного телефону
- через піт або сльози


06.04.20
ТЕМА: Причини виникнення і способи гасіння невеликих пожеж. Особливості гасіння електроприладів. Захист органів дихання під час пожежі.
Параграф №24,25.

Як загасити невелику пожежу?
Пожежа може виникнути будь-де: у населеному пункті та лісі, у
поїзді та в літаку, у школі чи на заводі. Всюди, де є умови для ви-
никнення горіння, може виникнути пожежа. У більшості випадків ії
можна загасити на стадії займання, поки вогонь ще не набрав сили.
Треба тільки знати, як це робити. Наші дії залежать від того, що
загорілося: звичайна річ, електроприлад чи легкозаймиста рідина.
Якщо пожежа невелика, вогонь можна просто затоптати, залити
водою, засипати піском. Можна вогонь накрити килимом, ковдрою,
пальтом, щоб не було доступу кисню. Але в жодному разі не можна
використовувати те, що виготовлено із синтетичних матеріалів. Під
час горіння такі матеріали плавляться і виділяють дуже токсичні ре-
човини. Найчастіше пожежі гасять водою. Якщо самостійно загасити
вогонь неможливо, треба терміново викликати пожежників.
Особливості гасіння електроприладів.
Відвернути пожежу неважко. Потрібно тільки пам'ятати про
правила пожежної безпеки та дотримуватися їх. Велика кількість
пожеж виникає від побутових електроприладів. Найпоширенішими
причинами пожеж є порушення правил експлуатації електроприладів.
Це може бути їхнє перевантаження, коротке замикання, іскріння і
нагрівання. Усі ці явиша призводять до виходу електроприладу з ладу,
а якщо поблизу є горючі чи легкозаймисті матеріали, то може статися
пожежа. Наприклад, господар пішов, прилад працює, гріється, і якшо
щось піде не так, його не буде кому вимкнути — і виникне пожежа.
Тому, виходячи з дому, потрібно завжди вимикати електроприлади.

— А що може трапитися, коли залишити увімкнену праску? ІЦо
робити, коли вона загорілась?
(Треба знеструмити електроприлад.
Для цього, якщо полум'я велике, треба обгорнути руку неодмінно сухою
тканиною (рушником, одягом)і висмикнути вилку з розетки. Можна
вимкнути електрику на щитку. Лише тоді праску гасять за допомогою
води чи накривають ковдрою, щоб припинити доступ кисню).

— Чому електричні прилади, які загорілися, не можна гасити
водою? (Вода дуже добре проводить електричний струм, і якщо ви
будете заливати водою, наприклад, праску, яка горить, то вас вдарить
струмом. Це може призвести до отримання тяжкої травми).

Що робити, коли загорівся телевізор? (Якщо в телевізорі ви-
никло загоряння, необхідно негайно від'єднати його від електромережі,
витягнувши вилку з розетки. Далі спробувати загасити його водою чи
накинути покривало. Якщо горіння продовжуеться — негайно викликати
пожежних за телефоном «101»).

Уникати пожеж допоможе дотримання таких протипожежних
правил
:
— не використовувати несправних або саморобних електропри-
ладів;
— періодично перевіряти стан електропроводки в будинку;
— не залишати ввімкнутих у мережу приладів без нагляду.

 Як діяти під час пожежі?
При виникненні пожежі треба бути готовим до всього, тому від ваших правильних дій, успішної евакуації залежатиме ваше життя.
Ви вже знаєте уражаючі фактори вогню:
відкритий вогонь;
висока температура;
токсичні отруйні продукти горіння;
нестача кисню.

Спробуймо сформулювати правила поведінки при пожежі.
Перш за все про виникнення пожежі негайно повідомте пожежну охорону за телефоном «101». Викликаючи пожежних, потрібно чітко
повідомити назву населеного пункту або району, назву вулиці, номер
 будинку, поверх, де сталася пожежа. Потрібно роз'яснити, що горить:
квартира, горище, підвал, коридор, склад чи щось інше. Поясніть, хто телефонує, назвіть номер свого телефону.
Найбільшою небезпекою під час пожежі є не вогонь, а отруйні гази, що утворюються під час горіння. Тому, опинившись у задимле-
ному приміщенні, слід негайно подбати про захист органів дихання:
1. Захистіть очі та прикрийте органи дихання вологою тканиною.
2. Накиньте на себе мокру ковдру, килим, пальто.
3. Переміщайтеся, пригнувшись якнайнижче або поповзом.  
4. Залишаючи приміщення, зачиніть за собою двері.
 5. Не можна заходити туди, де велика концентрація диму.
6. Користуватися ліфтом під час пожежі категорично забороня-
ється.
Запишіть ці правила в зошит.

Якщо ви прокинулись від шуму пожежі та запаху диму, не сідайте в ліжко, а скотіться з нього на підлогу та повзіть під хмарою диму до дверей вашого приміщення, але не відчиняйте їх відразу. Обережно доторкніться до дверей тильним боком долоні. Якщо двері не гарячі, то обережно відчиніть їх та швидко виходьте, а якщо двері гарячі-
, не відчиняйте їх, дим та полум'я не дозволять вам вийти. Щільно
 зачиніть двері, а всі щілини й отвори заткніть будь-якою тканиною,
І щоб уникнути подальшого проникнення диму, та повертайтесь по-
повзом у глибину приміщення і вживайте заходів для порятунку.
Присядьте, глибоко вдихніть повітря, розчиніть вікно, висуньтеся та
кричіть «Допоможіть, пожежа!», а якщо ви не в змозі це зробити-
 розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей,
 які можуть викликати пожежну команду.
— Що треба робити, коли ви побачили людину, на якій горить
одяг? (Треба повалити людину на землю та швидко накинути на неї
будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожене)і щ
ільно притиснути до тіла).
— Якщо загорівся на вас одяг, як треба діяти? (Треба впасти на
землю
і перевертатися, щоб збити полум'я. Бігти не можна, це ще більше роздує вогонь).

Під час гасіння пожежі потрібно використовувати вогнегасники, воду, пісок, землю, покривала. Коли приїдуть пожежники, треба
, робити все за їхнім наказом.



13.04.20.

ТЕМА: Безпека в побуті. Ризики побутового травмування, телефонного та телевізійного шахрайства, проникнення в оселю зловмисників. 

Параграф підручника №26.

Ви, напевне, всі бачили фільм «Сам удома». Це смішна комедіяпро неуважних батьків, невмілих грабіжників і кмітливого хлопчика.
Однак реальність життя і кіно — це різні речі. У побуті часто трапляються різні непередбачені ситуації, які можуть призвести до травм. Це й опіки гарячими рідинами, порізи, ураження електричним струмом, забиття, отруєння газом, відчинені вікна, лікарські засоби та побутова хімія тощо. Розглянемо деякі з небезпек.

Небезпека перша. Гострі, колючі та ріжучі предмети.
Правило 1. Усі гострі, колючі та ріжучі предмети обов'язково треба класти на свої місця. Порядок в будинку не тільки для краси,  а й для безпеки.

Небезпека друга. Електричні прилади.
Вони можуть вдарити струмом або стати причиною пожежі.
Правило 1. Идучи з дому і навіть з кімнати, обов'язково вимикай телевізор, магнітофон, праску та інші електроприлади.
Правило 2. Ніколи не тягни за електричний провід руками.
Правило 3. В жодному разі не підходь до оголених проводів і не торкайся їх.

Небезпека третя. Ліки і побутова хімія.
Правило 1. В жодному разі не пробуйте ліків. По-перше, це несмач-но, а по-друге, неправильно спожиті ліки можуть лише зашкодити.
Правило 2. Що таке побутова хімія? Це пральні порошки, засоби для миття посуду, засоби проти тарганів та багато іншого. Діти, звичайно, не таргани, але отрута проти тарганів діє і на людей. Тому не можна відкривати жодних упаковок з побутовою хімією.

Небезпека четверта (невидима і нечутна). Велику небезпеку становить газ.
По-перше, скупчившись на кухні, він може вибухнути.
По-друге, ним можна отруїтися.
Тому, відчувши запах газу, дотримуйся таких правил:
Правило 1. Терміново скажи про це дорослим.
Правило 2. Треба відразу ж відчинити вікна і провітрити квартиру.
Правило 3. Перевір, чи закриті крани на плиті.
Правило 4. Негайно зателефонуй за номером «104».
Правило 5. В жодному разі не вмикай світло і не запалюй сірників.

Як захиститися від зловмиспиків?

ПАМ'ЯТКА
«Один удома»
1) Якщо ти сам удома, попроси своїх друзів і знайомих, щоб вони попереджали тебе про свій візит по телефону.
2) Якщо дзвонять у вашу квартиру, не поспішай відчиняти двері, спочатку подивися у вічко і запитай, хто це (незалежно від того, сам ти вдома або з близькими). На відповідь «Я» двері не відчиняй, попроси людину назватися.
3) Якщо особа представляється знайомим твоїх рідних, яких в даний момент немає вдома, не відчиняючи дверей, попроси її прийти іншим разом і зателефонуй батькам.
4) Якщо людина називає незнайоме тобі прізвище, кажучи, що їй дали цю адресу, не відчиняючи дверей, поясни їй, що вона неправильно записала потрібну їй адресу і зателефонуй батькам.
5) Якщо незнайомець представився працівником ЖЕКу, пошти або іншої установи сфери комунальних послуг, попроси його назвати прізвище і причину приходу, потім зателефонуй батькам і виконай їхні вказівки.
6) Якщо прийшов чоловік і представився співробітником відділу внутрішніх справ (міліції), не відчиняючи дверей, попроси прийти його в інший час, коли дорослі будуть удома, і повідом про це батьків.
7) Якщо незнайомець попросив скористатися телефоном для виклику міліції або «швидкої допомоги», не поспішай відчиняти двері; уточнивши, що необхідно зробити, сам виклич потрібну службу.
8) Якщо на сходовому майданчику зібралася компанія, розпиває спиртні напої і заважає твоєму відпочинку, не вступай з нею в конфлікт, а виклич міліцію.
9) Виносячи відро для сміття або йдучи за газетою, подивися
спочатку у вічко, чи немає сторонніх осіб поблизу твоєї квартири; виходячи, замкни двері.
10) У дверях квартири не залишай записки про те, куди ти пішов і коли повернешся.
Телефонне, телевізійне та Інтернет-шахрайство.
Статистика свідчить, що з 96% дітей-користувачів Інтернету віком
від 10 до 17 років 51% не знає про небезпеки в мережі. Тож сьогодні
поговоримо і про такий вид шахрайства. 52% дітей виходять в Інтер-
нет передусім для спілкування у соціальних мережах, де залишають
свій номер мобільного телефону, домашню адресу, особисті фото.
— Хто з вас спілкується в «Контактах»? Чи є там ваш номер
телефону, ваші фото?
— Як ви думаєте, чи безпечно це? Свої дані потрібно тримати у
таємниці.

Ось кілька простих правил, яких слід дотримуватися:
— при спілкуванні треба використовувати тільки ім'я або псевдо-
нім (нік);
— номер телефону, свою адресу, місце навчання не можна нікому
повідомляти;
без контролю дорослих не можна зустрічатися з людьми, зна-
йомство з якими зав'язалося в Мережі. 

27.04.20.

ТЕМА: Безпека на дворі.

Прочитати параграф №27, 28


Ти дорослішаєш, і батьки дозволяють тобі гуляти самому. Зверни увагу на деякі поради, які допоможуть уникнути нещастя.


• За жодних умов не сідай у машину до незнайомців. Ніколи не сідай у невідому машину.
• Не бери ніяких подарунків і швидко йди від людей, які їх пропонують.
Обов’язково розкажи батькам про небезпечні ситуації!
• Не спускайся у підвали та не піднімайся на горища.
• Не винось у двір дорогі речі, не хизуйся ними.
• Не йди з подвір’я без дозволу батьків.
• Не гуляй у безлюдних та незнайомих місцях.
• Уникай темних неосвітлених місць: дворів, під’їздів, підворіть.
• Не носи із собою великі суми грошей. Ніколи не хвалися грішми.
• Якщо грубо вимагають гроші або дорогі речі, погрожують ножем або іншою зброєю, — віддай без суперечок.
Пам’ятай, що від тебе залежить твоя безпека під час ігор надворі.



04.05.20.

ТЕМА: Наслідки забруднення довкілля для життя і здоров'я людини.


Прочитати параграф №29



Ліси і степи, озера і річки, гори і моря, рослинний і тваринний світ — окраса рідного краю. Це природа, що існувала з давніх-давен, ще до появи на Землі людини.
Природа забезпечила людину всім необхідним для життя: сонячним світлом і теплом, чистим повітрям, якісною їжею, питною водою.
Частину природи, що оточує людину, з якою людина нерозривно зв’язана та безпосередньо взаємодіє, називають навколишнім середовищем, або довкіллям.
Безпечне довкілля не загрожує життю людини та не погіршує її здоров’я.
Людина прагне поліпшити, удосконалити довкілля, у якому живе, зробити своє життя безпечним та комфортним. Для цього вона змінює навколишнє середовище. Але людина повинна ставитися до змін довкілля відповідально.
Щоб прокласти зручні автомобільні дороги та залізниці, люди руйнують гори. Греблями перегороджують річки. Створюють штучні водойми для зрошувальних систем. Осушують болота, на їхньому місці будують міста. Щоб забезпечити себе їжею, розорюють землі під сільськогосподарські угіддя.
Порушуючи рівновагу, що існує в природі, людина шкодить і собі. Вижити людство може лише за умови, що кожен землянин дбатиме про збереження і захист навколишнього середовища. Задовольняючи особисті потреби, потрібно пам’ятати про майбутні покоління. Людство має виконувати правила співжиття на Землі:
• Любити й шанувати Землю, яка благословляє життя й управляє ним.
• Цінувати кожен день.
• Не ставити себе над іншими живими істотами і поводитися так, щоб вони не зникали.
• Бути вдячним рослинам і тваринам за їжу, яку маємо.
• Не витрачати багатства Землі на виробництво зброї.
• Не наживатися на багатствах Землі, а зберігати їх.
• Споживати багатства Землі раціонально, бо всі земляни мають на них однакові права


18.05.20.

ТЕМА: Стихійні лиха

Прочитати параграф №30

Надзвичайні ситуації — це ситуації, що загрожують життю багатьох людей, завдають значних збитків природі та людям. Надзвичайні ситуації бувають природними й техногенними.
Техногенні надзвичайні ситуації спричинені неправильним поводженням людей з технікою.
Природні надзвичайні ситуації виникають унаслідок стихійних лих, їх ще називають найбільшими небезпеками природного середовища. Ти знаєш, що стихійні лиха — це землетруси, повені, буревії, снігові замети, селі, зсуви, лісові пожежі тощо.
Стихійні лиха виникають раптово, руйнують будівлі, виводять з ладу обладнання, спричиняють численні травми та людські жертви.
Люди навчилися прогнозувати виникнення та наближення деяких стихійних лих, зменшувати їхню руйнівну силу. Про загрозу стихійного лиха жителів попереджають заздалегідь по радіо, телебаченню або через пресу. Вказують, коли і яке стихійне лихо очікується, що необхідно зробити, щоб підготуватися до нього, і як діяти.
У нашій країні, як і в інших, існують служби боротьби зі стихійними лихами та їхніми наслідками. Вони також забезпечують безпеку населення. У 2015 році в Україні створено Державну службу України з надзвичайних ситуацій.
Найхарактернішими для нашої місцевості стихійними лихами є грози та сильний вітер, що супроводжуються зливами і градом. Метеорологи навчилися непогано передбачати їх. Тому, якщо ти почув повідомлення про сильний вітер (25—30 м/с) і можливі грози, краще залишитися вдома. Як тільки вітер посилиться, зачини вікна та кватирки і вимкни з розеток електроприлади. Під час грози не користуйся водогоном і телефоном.
Коли гроза застала тебе поза домівкою, треба діяти залежно від обставин. Навчитися цього допоможуть завдання, які ти виконаєш, користуючись блок-схемою:
Блискавка влучає у найвищу точку на місцевості. Під час грози не можна користуватися мобільним телефоном.
Як поводитися під час підтоплення
Сильні зливи, швидке танення снігу нерідко призводять до того, що річки виходять з берегів, піднімається рівень ґрунтових вод. Унаслідок цього відбувається підтоплення житлових будинків. Під час катастрофічних повеней вода може зруйнувати греблі, дороги, іноді гинуть тварини і навіть люди. Тому кожному, хто опинився на підтопленій території, треба діяти дуже швидко.
Якщо рівень води високий, треба вдягнути рятувальний жилет, круг чи принаймні прихопити з собою те, що збільшить плавучість: надувну іграшку, м’яч, пластмасовий таз або дитячу ванночку.
Із порожніх пластикових пляшок і скотчу можна зробити рятувальний пояс, як це показано на малюнку:

Коли прибуває вода, шукай порятунку на підвищеному місці.


25.05.20.

ТЕМА: Відпочинок на природі.

Прочитати параграф №31

Закінчується навчальний рік, попереду довгі літні канікули. Береги річок, морів, озер, ставків — чудові місця для відпочинку, а плавання — один із найкорисніших видів руху. Однак не забувай, що відпочинок біля води потребує особливої обережності.
Напередодні літа ми зосередимося на тому, як передбачати небезпеки й уникати їх на берегах водойм, як не розгубитися і надати першу допомогу тому, хто перегрівся чи обпікся на сонці, переоцінив свої сили і кличе на допомогу.
Проте не можна забувати про правила безпечного відпочинку. Адже, на жаль, ця краса іноді може стати небезпечною.
Місця для купання слід обирати дуже ретельно, бо не всі вони безпечні й придатні для цього.
Вода, у якій ти купаєшся, має бути чистою. На жаль, вона буває забруднена відходами промислових чи сільськогосподарських підприємств.
Мальовничі скелі милують око, але поблизу них слід бути дуже обережним. Навіть невеликі хвилі можуть ударити об каміння. Майже завжди підводна частина скель обліплена молюсками. Гострими краями мушель можна порізатися. Стрибаючи у воду в незнайомому місці, можна травмуватися. Бувають випадки, коли стрибуни гинуть через необачність.
Високі морські хвилі так приваблюють, ніби запрошують покататися «то на конику, то на човнику». Але лагідність хвилі закінчується там, де починається білий «баранець». Така хвиля може накрити плавця, затягнути далеко від берега.
Річки, що народжуються в горах, стрімкі й потужні. Течія може збити з ніг, а холодна вода — забити подих. Гірськими річками краще милуватися з берега. Та й тут слід бути обачним, бо каміння, відшліфоване водою, мокре й слизьке.
Стрибати з пірса чи мосту небезпечно. Якщо сонечко гарненько тебе нагріло, а ти різко занурюєшся у воду, то від швидкого охолодження може статися шок.
У стоячій воді часто живуть небезпечні мікроорганізми. Вони можуть спричинити різноманітні захворювання. Відпочивальникам можуть завдати неприємностей п’явки та комахи.
Гарна тендітна квітка — латаття. Та дістати її — дуже ризикована справа. Адже корінням рослина закріплюється в мулі, міцні стебла переплітаються у воді. У лататті можна заплутатися. Та й чи слід зривати квітку? Рослину занесено до Червоної книги України.
Під час пірнання у незнайомому місці можна травмуватися. Пірси та мости будуються з підводними укріпленнями, які часто непомітні з висоти і також становлять небезпеку.
Правила поведінки під час купання:
• Купатися слід у добре відомих місцях.
• Перше купання повинно бути недовгим — 10 хвилин, а далі у воді можна перебувати до 20 хвилин за один раз.
• Дітям можна купатися при температурі води вище 19 °С.
• Не купатися в негоду: грозу, шторм, дощ.
• Не запливати за буйки.
• Не підпливати до човнів, скутерів, катамаранів, катерів.
• Не стрибати у воду зі споруд та плавальних засобів, не призначених для цього.
• Не запливати на надувних подушках та матрацах далеко від берега.
• Не пустувати у воді — це заважає оточуючим і може бути небезпечним.
Не купайся без нагляду дорослих!
Домедична допомога у разі теплового чи сонячного удару. 
Якщо хтось відчув слабкість, сонливість, головний біль, спрагу, нудоту, дій так, як показано на малюнку:
• відведи потерпілого у затінок;
• розстебни йому комірець, зніми з нього взуття;
• змочи обличчя і голову холодною водою або поклади на голову щось мокре й холодне;
• обмахуй його рушником чи газетою;
• дай випити мінеральної води;
• повідом медичному працівнику.

Комментариев нет:

Отправить комментарий