5 клас (Основи здоров'я Інк)

16.03.20.
ТЕМА: Посягання на життя, майно, дім та особисті речі. Правила поведінки при зустрічах з шахраями.


                                                        Мій дім - моя фортеця.
( Я  захищений,  поки  я вдома. Поки не впустив у дім  чужого. )
Життя кожної людини - це цінність. Із року в рік ви стаєте доросліше, самостійніше. І досить часто батьки залишають вас вдома самих. Ви, звичайно, знаєте, що дім - ваша фортеця, але, проте, і там вас  можуть підстерігати небезпеки. Іноді вам навіть здається, що дорослі дуже турбуються про вас. Проте, погодьтеся, що у вас ще замало знань і досвіду. Пам'ятайте, що головне - це уміти уникнути загрози життю і здоров'ю, інакше кажучи - небезпеки. Зараз ми з вами детальніше поговоримо про небезпеки, які можуть виникнути вдома, і про те, як треба поводитися в різних ситуаціях.

    Пам'ятайте, що ваша особиста безпека багато в чому залежить від вас.

Читай і аналізуй правила поведінки з незнайомими людьми.
                                                 Правила:
Ø У жодному випадку не відкривайте двері квартири, якщо дзвонить незнайома людина, а ви вдома самі.
Ø На всі питання і прохання відповідайте: «Ні».
Ø Якщо незнайома людина намагається відкрити двері, потрібно відразу ж подзвонити в міліцію по телефону 102 і назвати свою точну адресу. А потім з вікна або з балкона звати на допомогу сусідів і перехожих.
Ø Якщо ви самі вдома, то на телефонні питання: «Чи вдома батьки? Коли вони прийдуть?» - краще відповідати, що вони зайняті. Запитайте, кому вони повинні передзвонити.
Ø Не вірте, що хтось прийде або приїде до вас на прохання батьків, якщо вони самі не подзвонили вам або не повідомили про це наперед.
Ø Обов'язково розповідай батькам про підозрілі ситуації, людей, які загрожують, переслідують.
Ø Будь обережний з ключами від квартири, не передавай їх стороннім, якщо ж загубив - відразу ж повідом батьків.
Ø Знайом батьків із своїми друзями. Не запрошуй до себе малознайомих хлопчиків і дівчаток, якщо батьків немає вдома.
Ø Не відкривай двері незнайомим, навіть якщо вони принесли телеграму, хочуть перевірити показання електролічильника, справність газових приладів чи  водопроводу тощо.
Ø Якщо у вічко нічого не видно або в коридорі згасло світло, ні за яких умов не відкривай двері. Можна подзвонити сусідам і попросити подивитися, що трапилося.
Ø Якщо в замку повертається ключ, а батьки прийдуть не скоро, потрібно голосно запитати: «Хто там?», закрити двері на ланцюжок. Не почувши відповіді, просити про допомогу по телефону або з балкона сусідів, перехожих, міліцію.
Ø Якщо силою увірвалися в приміщення - захищайся чим можеш.
Виведення основних правил спілкування телефоном з незнайомцями.
- Не називайте домашньої адреси.
- Не називайте номер телефону.
- Ніколи не говоріть, що дорослих немає вдома.
- Не вступайте у розмови з незнайомими, навіть якщо вважаєте тему розмови дуже серйозною.
Домашнє завдання.
Скласти власний телефонний довідник. Вивчити правила поведінки з незнайомими людьми.

30.03.20.
ТЕМА: Участь у злочинах та кримінальна відповідальність.

Слово «відповідальність» означає необхідність, обов’язково відповідати за свої дії, вчинки.
Більшість підлітків скоюючи правопорушення або злочин навіть не підозрюють про те , що вони повною мірою відповідають за свої дії.
Часом вони розуміють це ,але сподіваються уникнути покарання, вважаючи , що відповідальність починається зі старшого віку.
Треба знати, що в Україні кримінальна відповідальність неповнолітніх за тяжкі і особливо тяжкі злочини наразі починається з 14 років!
 У Росії і більшості країн СНД, Німеччині, Норвегії, Румунії, Японії, Болгарії — теж з 14 років. Проте у ряді країн (Франція, Узбекистан, деякі штати в США) мінімальний  вік   кримінальної   відповідальності   встановлено з 13 років. У Данії, Фінляндії і Швеції — з 15. У Єгипті і Лівані — з 7 років.
Насправді, адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент здійснення адміністративного правопорушення шістнадцятилітнього віку. А до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які зробили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи, передбачені законом:
■ зобов'язання публічно або в іншій формі просити вибачення у потерпілого;
■  попередження;
■  догана або сувора догана;
■ передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, або під нагляд педагогічному або трудовому колективу з їх згоди, а також  окремим громадянам на їх прохання.

Проте існують випадки, за які неповнолітні підлягають адміністративній відповідальності на загальних засадах.

Незаконне виробництво, придбання, зберігання, пересилка, перевозка наркотичних речовин або психотропних речовин без мети їх продажу в невеликих розмірах.
Штраф від 306 до 731 гривні або арешт на термін до 15 діб.
Дрібна крадіжка чужого майна
Штраф від 51 до 255 гривень або арешт на термін до 15 діб, або виправні роботи на термін до двох місяців.
Дрібне хуліганство
Штраф від 51 до 119 гривень або виправні роботи на термін до двох місяців
Злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена громадського формування по охороні суспільного порядку та державного кордону, військовослужбовця
Штраф від 136 до 255 гривень або арешт на термін до 15 діб, або виправні роботи на термін до двох місяців

Це тільки невеликий перелік правопорушень і заходів відповідальності за  які можуть бути
покарані неповнолітні.

З чотирнадцяти років кримінальна відповідальність настає:
1. За всі види вбивства.
2. Умисне заподіяння тілесних ушкоджень що спричинили розлад здоров’я.
3. Зґвалтування .
4. Крадіжку, грабіж, розбій.
5. Злісне й особливо злісне хуліганство.
6. Умисне знищення або пошкодження державного майна, що спричинилося до тяжких наслідків.

7. Умисне вчинення дій, що можуть призвести до аварії поїзда. 



06.04.20.        13.04.20.
ТЕМА: Безпечне використання природних факторів для оздоровлення організму.


Загартовування – це система оздоровчих процедур, спрямованих на те, щоб навчити людський організм опиратися інфекціям, побудована на використанні повітря, води, сонця. 
Одним із найвідоміших прикладів є досвід Давньої Спарти, у якій загартовування хлопчиків, майбутніх воїнів, починалося з грудного віку. А від семи років вони за будь-якої погоди ходили босоніж у легкому одязі, купалися в холодній воді.

Загартовування сонцем

Щоб діти росли здоровими, міцними, стрункими, їм потрібні кальцій і фосфор – будівельні матеріал кісток. Ці мінеральні речовини засвоюються у належній кількості, якщо організм отримує вітамін D. Відсутність або нестача в організмі цього вітаміну призводить до захворювання на рахіт: кістки розм’якшуються, викривляються. Вітамін D міститься в продуктах тваринного походження: риб’ячій печінці, яйцях, молоці, вершковому маслі, рибі; у таких рослинах: свіжій та кислій капусті, зеленій цибулі, горобині, чорній смородині, шипшині, лимонах, апельсинах, полуницях, солодкому перці, яблуках… Також він може утворюватись під дією сонячного проміння. Але ультрафіолетові промені, які сприяють виробленню вітаміну D не проходять через віконне скло, тому дитині потрібно більше бувати на свіжому повітрі. Ультрафіолетові промені знищують хвороботворні бактерії, сприяють утворенню загару. В цілому сонячні промені підвищують опірність організму захворюванню туберкульозом, покращують якісний склад крові, поліпшують обмін речовин.
Загартовування сонячним   промінням широко доступний засіб зміцнення організму дитини.
Перші сонячні ванни мають тривати не довше 5-10 хвилин. Щодня можна додавати по 3-5 хвилин і поступово довести їх тривалість до 30-40 хвилин.
Після перебування на сонці рекомендується відпочити у затінку, а потім прийняти душ, обмитися чи скупатися і розтерти тіло досуха.

Загартовування повітрям
Загартовування повітрям – найдоступніше. Воно ґрунтується на поступовому пристосуванні організму до температури навколишнього   повітря, нижчого від температури тіла.
Яскравим прикладом загартовування є факт пристосування взимку до низької температури навколишнього повітря шкіри обличчя і кистей рук. Усі види зимового спорту пов’язані із загартовуванням холодним повітрям.
Вимоги до повітряних ванн:
ü    приймати повітряні ванни не пізніше, як за 1,5 до і після прийняття їжі;
ü    повітряні ванни слід поєднувати з руховою активністю (ранкова гімнастика, рухливі ігри, катання на велосипеді, ігри з м‘ячем тощо), що сприяє легкому пристосуванню до змін температури;
ü    вибирати для повітряних ванн місця, захищені від сильного вітру;
ü    в жарку погоду повітряні ванни слід приймати в затіненому місці;
ü    не допускати переохолодження та перегріву організму.
          Кращому загартуванню сприяє систематичне перебування на свіжому повітрі. Тому слід узяти за правило:
повітряні ванни – в будь-яку погоду (крім великого дощу).
Температурний режим приміщення має бути пульсуючим. Коливання температури не повинні перевищувати 5 – 7 градусів. У теплу погоду в кімнатах вікна мають бути відчиненими. Якщо з тих чи інших причин цього зробити не можна, приміщення потрібно періодично провітрювати (залишати приміщення).
Дуже корисним є сон у спальні з відчиненими вікнами й на свіжому повітрі, навіть узимку. Це сприяє зміцненню нервової системи та опірності організму до захворювань, допомагає в боротьбі з хронічними хворобами верхніх дихальних шляхів.
Загартування водою
Найпростіші та найдоступніші форми загартування водою – обтирання та обливання. Обтирання бажано проводити після ранкової гімнастики. Протягом 1-2 хвилин тіло швидко обтирають віджатою губкою, кінцем рушника або серветкою, потім швидко розтирають насухо волохатим рушником до появи рожевого кольору й відчуття приємної теплоти.
Порівняно з обтиранням більш сильнодіючою процедурою є обливання оскільки тут приєднується і механічна дія води.. Його слід проводити після місячного вологого обтирання. Обливання здійснюють із глечика або звичайної городньої поливальниці. Водні процедури краще починати влітку, а потім продовжувати їх восени і взимку. Купатися в морській чи прісній воді можна починати при температурі води, не нижчій від 20-22 градусів. Тривалість перших купань треба обмежити 2-4 хвилинами, а потім довести до 10-15 хвилин. 
До обливання також найкраще приступати влітку, на свіжому повітрі, починаючи з температури води  20 градусів; пізніше – у душовій або ванні. Взимку обливання проводять водою, температура якої не нижча 30 градусів. Поступово її знижують до 18 градусів влітку й до 20 градусів взимку (для дітей з слабкою нервовою системою – 30-40 градусів, що сприяє зміцненню нервової системи). 



Домашнє завдання.

1 – складіть речення, як можна загартовуватися улітку;

2 – складіть речення, як можна загартовуватися узимку;
3  – складіть речення, як можна загартовуватися весною.

27.04.20.

ТЕМА: Основні поняття про способи та правила загартовування.
загартовування 5 клас
11. Загартовування, його значення. Правила загартовування
Загартовування дітей дошкільного віку.
Загартування. Способи загартування


04.05.20.
ТЕМА: Значення використання якісних продуктів для збереження здоров'я.



18.05.20.
ТЕМА: Вітаміни та їх роль для зростання, розвитку дитячого організму.



25.05.20.
ТЕМА: Дари природи (гриби ягоди). Особливості збирання дарів природи.

 

Щоб похід по гриби або ягоди залишив тільки приємні спогади і не привів до лікарняної палати, слід дотримуватися певних запобіжних заходів:
• Збирати урожай лісових багатств потрібно тільки в супроводі досвідчених грибників або лісників або ж вже маючи досвід і вміння розрізняти різні види грибів і ягід. Далекі прогулянки в карпатському лісі неприпустимі — є ризик заблукати або потрапити на очі диким тваринам. До того ж, тільки кваліфікований збирач в силах розрізнити гриби-двійники або отруйні ягоди;
• Вирушаючи в ліс, необхідно ретельно спланувати свій гардероб. Ні для кого не секрет, що «лісовий» одяг має бути світлих тонів, а голову повинна прикрашати кепка або косинка. Найкраще взуття для такого заходу — високі гумові чоботи. Після повернення, весь одяг, а також тіло необхідно оглянути на предмет виявлення кліщів;
• Збираючись до лісу, необхідно переконатися, що мобільний телефон заряджений, а на балансі достатньо коштів для здійснення дзвінків. Не факт, що гаджет буде приймати зв'язок в глушині, проте убезпечити себе все ж варто.
• Важливо пам'ятати і про збереження природи — гриби потрібно зрізати, а не зривати — так пошкоджується грибниця, і організм втрачає здатність до самовідтворення. Ягоди можна збирати тільки вручну, без застосування так званих «чесалок», оскільки під їх жорна потрапляють не тільки самі плоди, а й листя. Нерідко використання «чесалки» призводить до загибелі ягідного куща.

Основні застереження для збирачів-початківців



• ні за яких обставин не можна відокремлюватися від групи або втрачати з виду свого товариша;
• ні в якому разі не можна брати незнайомі, сумнівні гриби або збирати невідомі ягоди.
• отруйні або сумнівні гриби або ягоди не можна навіть в руки брати;
• займаючись збиранням, не можна нічого їсти, курити, а при необхідності привалу або облаштування перекусу, необхідно ретельно вимити руки з милом.

Комментариев нет:

Отправить комментарий